Jak już pewnie część z Was zauważyła, z kościoła parafialnego w Hyżnem zniknęły trzy zabytkowe stacje drogi krzyżowej.

Nie jest, to jednak powód do niepokoju, a wręcz przeciwnie! W dniu 04.06.2024 r. Wójt Gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta podpisał umowę na udzielenie dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej w Hyżnem, reprezentowanej przez proboszcza księdza Marka Gajdę, na przeprowadzenie zadania pod nazwą: „Konserwacja trzech zabytkowych stacji drogi krzyżowej z kościoła parafialnego w Hyżnem”.

Kolejnym krokiem, było podpisanie umowy na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytku ruchomym, wpisanym do rejestru zabytków Województwa Podkarpackiego pod numerem B-366, pomiędzy proboszczem parafii księdzem Markiem Gajdą, a Panią Joanną Mac – konserwatorem dzieł sztuki, która została wyłoniona w postepowaniu o udzielenie zamówienia.

Po dopięciu wszelkich formalności, obrazy zostały zdemontowane ze ścian Sanktuarium (przy pomocy niezastąpionych chłopaków z ZUK- u, za co bardzo im dziękujemy), zabezpieczone w odpowiednio przygotowanych skrzyniach i przewiezione do pracowni w Oświęcimiu.

Na efekty przeprowadzonych prac, trzeba będzie trochę poczekać, mamy jednak nadzieję, że efekty przeprowadzonej konserwacji zadowolą wszystkich miłośników zabytków.

Należy jeszcze wspomnieć, że realizacja zadania dofinansowana jest w 98% z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Ciekawostki:

– Stacje neobarokowe z 1919 roku, są pokryte szlachetnym złotem

– ich wymiar to około 150 x 90 cm

– waga jednego obrazu to około 60 kg

Opublikowany przez Opublikowano: 4 lipca 08:52, 2024

Udostępnij znajomym

image_pdfimage_print