Stacje drogi krzyżowej w kościele parafialnym p.w. Narodzenia NMP w miejscowości Hyżne

Stacje drogi krzyżowej w kościele parafialnym p.w. Narodzenia NMP w miejscowości Hyżne

Stacje drogi krzyżowej (14 sztuk), neobarokowe z 1919 r., terrakota (prawdopodobnie masa stiukowa) polichromowana w ramie drewnianej, politurowanej, pozłacanej o wymiarach około 150X90 cm w świetle ramy 70X58 cm.

Reliefy wypukłe zamknięte łukiem odcinkowym o wykrojonych łukami wklęsłymi narożnikach scenami Męki Pańskiej. Kompozycje wielopostaciowe o statycznych układach. Postacie w klasycznych proporcjach, antycznych strojach. Fałdy szat lejące się, miękkie. Idealizowane rysy twarzy. Polichromia barwna o lokalnej tonacji z zastosowaniem podmalowania światłocieniowego. Rama o ozdobnych polach inskrypcje – tytuły stacji, pismem blokowym, majuskułą z szeryfami. Górne części ramy z ozdobnym szczytem ujętym wolutami, w którym w tondzie numer stacji cyfrą rzymską. Narożniki górne rozszerzające się w formie uszaków ze zwisami kampanullowymi i leżącą wolutą z liściem akantu. W zwieńczeniu krzyż grecki o ramionach zakończonych trójliściem z czterema wiązkami promieni ostrych.

Wg informacji w inwentarzu parafii z 1937 r. stacje drogi krzyżowej zakupione zostały w 1919 r., określone są jak terakotowe. Prawdopodobnie to wyrób manufakturowy lub rzemieślniczy z początku XX wieku, z terenu Tyrolu lub Krakowa. Klasycyzująca statyczna forma rzeźbiarska odpowiadała licznym zamówieniom ze strony kościołów parafialnych. Stacje drogi krzyżowej są typowym przejawem rozwijającej się dynamicznie sztuki sakralnej charakterystycznej dla terenu ówczesnej Galicji. Obramienia drewniane i pozłacane współgrają swą formą z neobarokowymi ołtarzami bocznymi we wnętrzu kościoła parafialnego.